SALUT! As vrea sa va aduc la cunostiinta o serie de documentare minunate despre formele de viata care ne-au precedat, si urmele pr care le-au lasat in piatra! Vizionare placuta si sper sa va ,ne, ajute in obtinerea si conservarea lor!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

SALUT! As vrea sa va aduc la cunostiinta o serie de documentare minunate despre formele de viata care ne-au precedat, si urmele pr care le-au lasat in piatra! Vizionare placuta si sper sa va ,ne, ajute in obtinerea si conservarea lor!

Mesaj  Dragos.Cristian la data de Sam Aug 03, 2013 6:25 pm

David Attenborough,un naturalist convins, impreuna cu cei de la BBC au facut prin anii '80 o serie de documentare pertinente si obiective, dedicata in special acestu-i subiect fascinant al paleontologiei si asupra modului de fosilizare al oganismelor si urmelor lasate de ele ! Documentarul este impartit in 4 parti deosebit de captivante  asupra fosilelor, modului de fosilizare si tehnicilor de extragere,prelucrare a lor! Vizionare placuta! Sper sa va fie de ajutor in marirea colectiilor voastre, mie imi sunt!

Partea 1 : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 Partea 2 : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 Partea 3 : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 Partea 4 : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dragos.Cristian

Data de inscriere : 03/08/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: SALUT! As vrea sa va aduc la cunostiinta o serie de documentare minunate despre formele de viata care ne-au precedat, si urmele pr care le-au lasat in piatra! Vizionare placuta si sper sa va ,ne, ajute in obtinerea si conservarea lor!

Mesaj  cristian la data de Lun Aug 05, 2013 2:33 am

Salut

Multumesc ca ai impartit cu noi aceste minunatii de documentare.

cristian

Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : deva

Sus In jos

Multumim

Mesaj  victor la data de Lun Aug 05, 2013 8:22 pm

Bun venit pe forum!
Cu adevarat interesante (eu le aveam in colectie!) ,dar poate le urmaresc ceilalti pasionati de fosile si pietre.study 

victor

Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 49
Localizare : Caransebes

Vezi profilul utilizatorului http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Va multumesc!

Mesaj  Dragos.Cristian la data de Mar Aug 06, 2013 9:41 pm

Ma bucur ca v-au placut, si pt mine au fost o surpriza placuta,dar puteti posta aici si voi cateva doc/ filmulete despre subiectul asta!

Dragos.Cristian

Data de inscriere : 03/08/2013

Sus In jos

Re: SALUT! As vrea sa va aduc la cunostiinta o serie de documentare minunate despre formele de viata care ne-au precedat, si urmele pr care le-au lasat in piatra! Vizionare placuta si sper sa va ,ne, ajute in obtinerea si conservarea lor!

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 1:12 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum