Descoperiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Descoperiri

Mesaj  CarmenMosor la data de Sam Dec 18, 2010 4:36 pm

Iesiti pe teren in cautare de minerale, roci si fosile? Aici va invitam sa ne povestiti despre expeditiile voastre, despre locurile in care ati facut descoperiri sau locurile unde ati dori sa mergeti pt cautari. Smile
CarmenMosor
Admin

Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Obsidian Stefesti jud. Prahova

Mesaj  CarmenMosor la data de Vin Mar 18, 2011 1:15 am

Avand bunicii din Stefesti (jud. Prahova) am colindat destul de mult zona in cautarea unor roci, minerale interesante. Prima data am gasit pe albia raului obsidian. Am revit iarna aceasta in locul unde gasisem mineralul si am descoperit un strat de obsidian la 15 cm sub pamant chiar langa un drum forestier, langa albia raului. Descoperirea este destul de importanta avand in vedere ca nu stiu cum a ajuns lava vulcanica tocmai acolo.
Printre bucatile negre am descoperit o bucatica de obsidian albastru. Primavara aceasta voi reveni si voi studia mai in detaliu zona. Cand am ajuns si am facut poze pamantul era inghetat astfel nu am reusit sa fac sapaturi.
Ar mai fi o varianta daca obsidianul nu este natural, a aparut in urma unei topiri dar din cate m-am interesat nu ar fi existat nimic in zona aceea si nu ar avea cum sa fie in padure.
Poate reuseste cineva sa-mi raspunda la intrebarea... cum de a ajuns lava vulcanica acolo?

Pentru cine doreste si are posibilitatea de a ajunge acolo: Mergeti in satul Stefesti spre padure. Orice satean va poate indruma spre baraj. Locul acesta este chiar langa drum, pana in baraj, pe partea stanga. Acolo este surpat pamantul si s-a format un mic drum ce duce la rau.

CarmenMosor
Admin

Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum