Rockhounding - pe lângă mina Herja, Maramureş

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Rockhounding - pe lângă mina Herja, Maramureş

Mesaj  petrudamsa la data de Mar Aug 23, 2011 7:01 pm

Salutare tuturor,

Am să vă mai prezint una din ieşirile mele după pietre, cam în aceeaşi manieră ca şi data trecută:
excursie Herja

Am găsit chestii faine aici, unele chiar surprinzătoare, printre ele şi un mineral pe care nu prea ştiu de unde să îl iau.
Poate cineva are vreo idee cât de vagă despre ce ar fi vorba, să mă lămurească şi pe mine.
Oricum, am să postez material şi la "minerale neidentificate", cu mai multe poze.
Mineralele prezentate pe blog sunt doar o parte din ce am adus. Am intenţia să pun pe okazii o parte din ele iar altele să le dau la schimb, dacă e cineva interesat.
De asemenea, mi-ar face plăcere să mă asociez cu cineva din zona Baia Mare pentru ieşiri la "rockăngeală" din când în când, mai pe la o mină, o carieră, cine ştie ce se mai găseşte pe-acolo, pentru că aici pe lângă Baia Mare chiar avem condiţii propice să ne desfăşurăm hobby-ul. În opinia mea piesele colectate personal şi povestea găsirii lor sunt uneori mai frumoase decât exemplare mai reuşite, dar cumpărate de pe la târguri. Sunt curios dacă e cineva interesat. Deocamdată ies singur la colectat.

Petru Damsa

petrudamsa

Data de inscriere : 07/11/2010
Varsta : 45
Localizare : Baia Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum